Asus ProArt OLED, 32'', 240 Hz, OLED, silver - Monitor
Specifications
Product code: PA32UCDM Brand: Asus
Discount price
The ASUS ProArt Display OLED PA32UCDM is a 32" professional 4K monitor designed for creators who demand uncompromising color accuracy, high refresh rates, and advanced connectivity. Featuring a QD-OLED panel with 240 Hz refresh rate, true HDR support up to 1000 nits, and dual Thunderbolt™ 4 ports, it’s a complete solution for video, photo, and post-production workflows.
• 32" 4K QD-OLED (3840 × 2160, 240 Hz, 0.1 ms)
• 99% DCI-P3, 100% sRGB, ΔE < 1 color accuracy
• 1000-nit peak brightness with Dolby Vision®, HDR10, and HLG
• ASUS ProArt Hardware Calibration & Calman Ready
• Dual Thunderbolt™ 4 (1× 96 W PD), HDMI 2.1, USB-C & USB hub
• ProArt OLED Care with pixel shift and proximity sensor
• Uniform Brightness mode for consistent luminance
• Ergonomic and eco-conscious aluminum design
Read more
Discount price
Product information sheet
F F A G
Back
Availability in stores
Please note:
Back
Shipping methods
Select the preferred shipping method in checkout
  • Pickup in the store
    5/14/2026
    More info
  • Delivery indoors
    15. - 19. May
Shipping methods Select the preferred shipping method in checkout
Specifications
  • Screen
    screen size 32 "
    display screen type
    OLED
    panel resolution
    3840х2160 4K UHD
    response time 0.1 ms
    brightness 250 nit (cd/m²)
    aspect ratio 16:9
    screen surface glossy
    contrast 1500000 :1
    refresh rate 240 Hz
    touch panel No
  • Interfaces
    3.5 mm audio input No
    3,5 mm stereo audio jack Yes
    Apple AirPlay 2
    No
    Bluetooth No
    DisplayPort No
    DVI No
    HDMI 1x
    LAN (network, RJ45) No
    Mini DisplayPort No
    micro HDMI No
    mini HDMI No
    Thunderbolt Yes
    VGA No
    WiFi No
    USB-A 3.2
    1 pcs
    USB-C 3.2 3 pcs
    USB-C features data transfer, DisplayPort, power delivery, Thunderbolt 4
    HDMI Yes
  • Devices
    built-in microphone No
    speakers Yes
  • Sound
    Sound power (RMS) 6 W
  • Functions
    screen mirroring
    No
    Smart TV No
  • Picture enhancement
    HDR
    Yes
    picture enhancement systems HDR10, HLG
  • General Parameter
    manufacturer Asus
    energy rating
    F
    colour silver
    number of the regulation 2019/2013
  • Power
    energy consumption 29 kWh/1000h
    HDR energy consumption 38 kWh/1000h
  • Regulation
    avertable Yes
    pivot Yes
    tilt Yes
    adjustable hight Yes
  • Dimensions
    weight
    9 kg
    weight without stand 6.5 kg
    width 71.73 cm
    height 60.25 cm
    depth 22.8 cm
    height without stand 42.23 cm
    depth without stand 4.24 cm
    VESA size 100 x 100
Description
Reviews
Only users who have made a purchase can rate the product.
When submitting a review, please follow the rules. Read more about leaving a review here.
There are currently no reviews.
Energy label
energy-label
Explanation:
FThe Effectiveness of the Device is Noticeable at First Sight.
Annual Energy Consumption.
Annual energy consumption in the switched-on state expressed using a measurement unit kW/h per year.
0/0
Screen Diagonal.
Diagonal of the visible part of the screen expressed in centimeters and inches.
Power consumption.
Power consumption in switched-on state expressed in W.
Switched-off state.
The given mark is displayed on TVs that have a clearly visible switch that when being set in switched-off mode switches the TV into a mode with power consumption no more than 0,01 W.
Switched-off state.
The given mark is displayed on TVs that doestn't have a clearly visible switch that when being set in switched-off mode switches the TV into a mode with power consumption no more than 0,01 W.